5 lip 2012

A jeśli ciernie...- Virginia C. Andrews

A jeśli ciernie...

Autor:

tłumaczenie: Jarosław Foppke
tytuł oryginału: If There Be Thorns
wydawnictwo: Świat Książki
    
     'A jeśli ciernie' czyli trzecia cześć sagi o Dollangangerach opowiadająca o staraniach Christophera i Catherine o normalne, rodzinne życie. Tym razem historia zostaje opowiedziana z perspektywy dwóch synów Cathy - Barta i Joryego.  Żyją oni w odizolowanym od sąsiadów domu stwarzając za wszelka cenę pozory normalności. Decydują się nawet na adopcje córki, uroczej dziewczynki imieniem Cindy Jednak młodszy z chłopców lubi przysparzać rodzinie kłopotów z zazdrości o rodzeństwo, które jest idealne pod każdym względem i któremu zawsze wszystko się udaje.
       Pewnego dnia do domu obok wprowadza się tajemnicza starsza kobieta wraz ze swoim lokajem. Zaskarbia sobie sympatie Barta, który odwiedza ja wiedziony ciekawością .Z czasem na prośbę kobiety zaczyna nazywać ja babcia. Dostaje od niej uwagę i wszystko to czego twierdzi, iż nie dostaje od swoich rodziców. Z czasem Bart zaprzyjaźnia się również z lokajem Johnem Amosem, który powoli zaczyna ujawniać przed chłopcem przerażające fakty na temat jego rodziny. Ma na niego tak wielki wpływ, iż bez trudu przekonuje go do wielu aktów przemocy wobec najbliższych. Chris i Cathy nie mogą uwolnić się od wrażenia, iż koszmary poddasza nie opuszcza ich nigdy.
        Z czasem do uszu Jorego i Barta docierają rzeczy, których nie powinni słyszeć. Czy poznają prawdę o kazirodczym związku swoich rodziców ? Lokaj John Amos osiąga swój cel i udaje mu się w pełni zwrócić przeciwko rodzinie najmłodszego syna Cathy. Do czego posunie się dziecko kierowane nienawiścią ? Kim jest tajemnicza kobieta, która zniszczyła spokój i szczęście rodziny ? Czy Corrine uda się kiedyś odkupić swoje winy ? 

     Historia opowiadana z dwóch punktów widzenia zawsze przynosi więcej niepewności i pytań o to co dalej. Z niecierpliwością czekamy na moment kiedy rodzinny sekret zostanie ujawniony i czy uda się potem pozbierać to co pozostanie. Kłopotliwe bywa jedynie czytania chwilami dwa razy o tym samym co może lekko burzyć chronologie. Charaktery postaci oddane są bardzo realistycznie, a ich odczucie dopasowane do wieku i tego co przechodzą. Jedyne co mogę zarzucić tej części to wydarzenia niejednokrotnie dalekie od możliwych do wydarzenia się w życiu. Po przeczytanie wszystkich tomów, cześć trzecia uważam również za najsłabsza.

 
Z góry przepraszam za brak polskich liter w wielu miejscach, ale operuję aktualnie szwedzka klawiatura, a blogspot nie wszystko pozwala poprawić.


      edit

5 komentarzy:

 1. To jest streszczenie książki, jak mniemam? No to teraz nie ma już po co po nią sięgać...

  OdpowiedzUsuń
 2. Miałam napisać dokładnie to samo co Soulmate, przecież to streszczenie fabuły. Nie ma tam jednego zdania, które wyrażałoby Twoją opinię...:(

  OdpowiedzUsuń
 3. I ja również. Po co opisywać całą książkę?

  OdpowiedzUsuń
 4. Ja akurat miałam okazję przeczytać tą książkę i byłabym daleka od krytykowania tej notki. Jak dla mnie napisana jest w porządku i zaciekawia, a bynajmniej nie zawiera najistotniejszych części fabuły i po książkę nadal warto sięgnąć.

  OdpowiedzUsuń